
Nu lanserar GS1 Sweden ett pilotprojekt i syfte att öka spårbarheten i värdekedjan för kaffe. Tillsammans med Arvid Nordquist och ICA Sverige ska projektet identifiera och ge förslag på hur GS1-standarder kan implementeras för att möjliggöra uppfyllande av krav på spårbarhet i samband med kommande EU-lagstiftningar.
Flera kommande EU-lagstiftningar ställer just nu nya krav på förbättrad insyn och spårbarhet i leveranskedjan. Exempel på sådan lagstiftning är Ekodesign för hållbara produkter (ESPR) och EU-förordningen om avskogningsfria produkter (EUDR). I det senare exemplet behöver aktörer som sätter produkter på marknaden vilka innehåller till exempel kakao, kaffe eller palmolja bevisa bakåt i värdekedjan att produkterna inte har orsakat skogsförstörelse.
Att säkerställa spårbarhet är en integrerad del i vårt hållbarhetsarbete och möjliggör att vi kan ta ansvar för vår värdekedja. Det är också en viktig förutsättning för att kunna möta kommande lag- och konsumentkrav på våra produkter, säger Peter Dannqvist, Supply Chain Director från Arvid Nordquist.
För att kunna möta nya spårbarhetskrav kan globala GS1-standarder spela en viktig roll eftersom de möjliggör identifiering, datadelning och spårning av produkter, platser och leveranser. Under våren 2024 inledde GS1 Sweden därför en förstudie inför ett pilotprojekt inriktat på spårbarhet i värdekedjan för kaffe. Partners i projektet är Arvid Nordquist och ICA Sverige.
Med utgångspunkt i spårbarhet kommer projektet skapa ett ramverk för hur GS1-standarder kan stödja spårbarhetsprocesser, vilket kommer valideras mot EUDR-förordningen. Projektet kommer också ge vägledning kring hur verksamhetsprocesser, behov av data och organisation påverkas.
Spårbarhet är centralt för ICA’s verksamhet och spelar en avgörande roll utifrån många perspektiv. Spårbarhetsdata är en grundförutsättning för konsumentsäkerhet, kvalitetskontroll, transparens och hållbarhet. Sist men inte minst är det viktigt för att kunna möta upp alla nuvarande och kommande lagkrav, säger Susanne Forsberg, Manager Data Quality hos ICA Sverige.
Ett projekt till nytta för många
GS1 Sweden har under senaste åren samarbetat i flera framgångsrika projekt där spårbarhet har varit i fokus. Trace4Value, The Fiber Traceability Initiative och ProPare är exempel på samarbeten som lyckats leverera förberedande lösningar och strukturer för digitala produktpass (ESPR). Och där resultatet har kommit till användning för många.
Projektet för spårbarhet av kaffe kommer pågå till och med början av 2025 och kommer i nästa fas identifiera relevanta dataformat samt mappa systemlösningar och verksamhetsprocesser för spårbarhetskrav. Fokus för projektet kan sammanfattas i två områden:
- Spårbarhet: Med kommande hållbarhetsregleringar som grund skapa ett ramverk som beskriver hur GS1-standarder stödjer processer och system för att efterleva spårbarhetsbehov.
- Återkallelseprocessen: Projektet kommer använda processen återkallelser för att verifiera spårbarhet.
Projektresultatet och ramverket ska redovisas på ett sätt som kan användas generellt av andra aktörer och andra värdekedjor än kaffe. Mer kommunikation om projektet och dess genomförande kommer publiceras i GS1 Swedens kanaler.
Vår ambition med det här projektet är att visa hur GS1-standarder kan möjliggöra spårbarhet i värdekedjan eftersom många nya lagstiftningar just nu förutsätter spårbarhet. Vi och våra partners ser fram emot att dela med oss mer om projektet och lärdomarna vi kommer få på vägen, säger Helene Kraft, tf Head of Core Sales, GS1 Sweden.