Genomfört event
På vårt webinar från den 19 november, 2020 får du lära dig mer om nyttorna med den nya framtidssäkrade 2D-koden. Streckkodsrevolutionen från traditionell streckkod till 2D-kod, har redan börjat implementeras i andra delar av världen och nu står den svenska dagligvarubranschen inför ett beslut om övergång.
Du kommer få veta hur det gick till när den australiensiska stormarknadskedjan Woolworths gick live i alla sina butiker med 2D-koder för sitt färskvarusortiment.
Lär dig mer om hur ett skifte från 1D till 2D kan skapa konkreta affärsnyttor som;
- ökad spårbarhet,
- effektiva återkallelser,
- minskat matsvinn,
- mer detaljerad produktinformation
… och helt nya möjligheter till direktkommunikation med konsumenter.
DLF och SvDH rekommenderar nu sina medlemmar att under 2021 genomföra förstudier om implementering av 2D-kod. GS1 Sweden finns med för att ge stöd och expertis i arbetet. Du kan läsa mer om initiativet här.
Vi har vår egen expert på plats för att svara på dina frågor om förstudie och implementering av 2D-kod.
Program
Woolworths resa från streckkod till 2D-kod (OBS! På Engelska)
I augusti 2020 gick stormarknadskedjan live med 2D-koder på utvalda färskvaror.
Talare: Andrew Steele, Director – Retail
Företag: GS1 Australia
Förstudie om 2D-kod – hur då?
Tips för hur du bäst planerar och genomför en förstudie om implementering av 2D-kod.
Talare: Jonas Buskenfried, Product Manager
Företag: GS1 Sweden
Detaljer
Datum och tid: 19 november, kl 09:00-10:00
Målgrupp: För dig inom dagligvarubranschen som funderar på eller redan beslutat att genomföra en förstudie om implementering av 2D-kod.
Deltagande: Online via Teams
Pris: Kostnadsfritt